Radíme, jak na čištění ucpaného odpadu
Použijte vlastní síly dle rad instalatéra. Pamatujte, že každá situace je řešitelná! Máte ve své domácnosti zanesený nebo ucpaný odpad? Poradíme, jak vyčistit ucpaný odpad u dřezu a umyvadla, jak na ucpaný odtok u vany bez volání havarijního servisu! Dozvíte se, čím vyčistit odpadové potrubí od wc, jak demontovat silně zanesený sifon a jak čistit odpad instalatérským perem. Spolu vyřešíme jakýkoliv problém s odpady nebo kanalizací pomocí letitých zkušeností.
1. Ruční čištění ucpaného dřezu a umyvadla zvonem na odpad
Je-li odpad částečně průchozí použijte gumový zvon pro akutní odstranění ucpávky v umyvadle/dřezu, vany nebo sprchového koutu. Mechanický zvon se prodává v různých velikostech a průměrech. Použitelný je i sací a tlakový čistič odpadních rour. Pokud je do odpadového potrubí připojena pračka nebo myčka, je velmi pravděpodobné, že jsou vnitřní stěny trubek zcela obaleny mastnotou a tukem. Jen si představte, že z DN50 máte pouze DN20. Odpad ucpaný tukem je noční můrou každé domácnosti.
Jak uvolnit ucpaný odpad zvonem? Ucpěte umyvadlo/dřez špuntem. Napusťte teplou vodu do jeho poloviny, mokrým hadrem ucpěte přepadovou vpusť (přes suchý se nasává vzduch a nevznikne tak požadovaný podtlak), odzátkujte, nasaďte zvon na odtok a vytvářením podtlaku se pokuste odpad protáhnout. Během čištění zvonem se ve vodě objeví naplaveniny, díky kterým zjistíte, čím jsou odpady ucpané a na co si dávat v budoucnu pozor. Pracujte zvonem tak dlouho, dokud voda nebude plynule odtékat - při vypouštění vody se tvoří viditelný vír, to je známka, že se narušila konsistence usazenin v potrubí a proud vody je spláchl dále do kanalizace.
2. Čištění kuchyňského dřezu, sprchového koutu, vany hydroxidem sodným - Fredy, Golem
Pokud i po čištění zvonem odpadní voda nevytváří viditelní vír, sáhněte po některém z chemických čističů odpadu, které dokáží vyčistit i značně ucpaný odpad. Volně dostupné přípravky jako Fredy, Golem sice odpadové potrubí neuvolní v jeho celé délce, louh totiž reaguje ihned z kraje odpadu a uvolněné kusy se mohou usadit dál v potrubí ve zdi a podlaze. Koupit se dají přípravky tekuté, granulované a mikro granulované. Pro začátek použijte přípravek na bázi louhu, ten je nejúčinnější na odstranění organických nečistot, zvířecí srsti, chlupů, nehtů a vlasů ze sprchových koutů, van a sifónů.
Chemický prostředek na bázi louhu lze použít i na čištění bidetů, pisoárů, toalet a záchodů.
Jak použít louh na čištění odpadu? Pozor na poranění očí, pokožky a horních dýchacích cest! Hydroxid sodný reaguje dost agresivně, při reakci bublá, prská a tudíž hrozí poleptání pokožky, proto použijte gumové rukavice, oděv s dlouhými rukávy a ochranné brýle. Zajistěte i řádné odvětrání místnosti. Pozor! Během chemické reakce se uvolňuje značné teplo, proto si předem připravte kýbl s hadrem a pohmatem kontrolujte stav těsnění sifonu. Pro maximální čistící efekt nejdříve prolijte sifon horkou vodou. Dle návodu nasypte požadované množství do odpadu/sifonu (30-100g akutní čištění). Jak dlouho nechat louh v odpadu působit? Počkejte, než se voda uvaří, poté prolijte odpad vařící vodou z rychlovarné konvice. Z trubek uslyšíte syčení a bublání. Po skončení reakce vyzkoušejte odtok vlažnou vodou z kohoutku. Postup můžete zopakovat. Ze zkušenosti lze doporučit i koktejl vroucí vody s velkým množstvím rozmíchané soli, který je mnohdy účinnější než hydroxid sodný. Louh totiž reaguje ihned z kraje odpadu a uvolněné kusy se mohou usadit dál v potrubí ve zdi.
Profesionální chemické čistící prostředky
Ze zkušenosti lze doporučit i chemický čistič odpadů CLEAMEN, který je mnohdy účinnější než hydroxid sodný. Louh totiž reaguje ihned z kraje odpadu a uvolněné kusy se mohou usadit dál v potrubí ve zdi.
Čištění odpadu živými bakteriemi - přírodní chemie
Přípravek koupíte v každé drogerii. Bakterie požírají usazený tuk v odpadních rozvodech a tím oddalují nutnost profesionálního čištění o 1 až 2 roky. Přípravky na bázi žravých bakterií tuků se používají i v místech, ve kterých nelze z důvodů zakončení kanalizace použít chemikálie na bázi louhů a kyselin.
Když je ucpání vany, umyvadla nebo kuchyňského dřezu ve stavu, kdy voda stojí a stále neodtéká, louh zde nepomůže. Musíte použít další postup čištění odpadů a ucpávku odstranit mechanicky rozšroubováním sifonu, proplachem vody a použitím čistící pružiny.
3. Když odpad stále neodtéká, je nutné vyšroubovat sifon a mechanicky ho vyčistit
Jak demontovat sifon? Před samotnou demontáží sifonu si připravte gumové rukavice, kbelík, lavór nebo jinou vhodnou nádobu, do kterého vyteče zbytek vody, která tvoří protipachovou zábranu. Sifonů je několik druhů, novější plastové již mají ve spodní části čisticí uzávěr, který stačí povolit a veškeré naplaveniny nechat vytéct do kbelíku. Nerezové sifony tvoří ozdobný prvek umyvadla, tento typ je nutné povolit na obou koncích. Po odšroubování odstraňte usazeniny z vnitřních stěn za pomoci mechanické pružiny. Pokud je sifon velmi starý, doporučujeme zakoupit nový. Před zpětnou montáží si zkontrolujte stav těsnění, popř. jej vyměňte. Může se stát, že instalatér zapomněl u sprchového koutu nebo u obezděné koupelny na instalaci revizních dvířek. Odstraňte silikon kolem obkladu z dvířek, demontujte sifon sprchového koutu. Seškrábejte ze stěn usazeniny a proudem vody odplavte všechny nečistoty.
4. Čištění ucpaného záchodu a kolena u wc za pomoci tlakového čističe
Jedná-li se o spláchnutou ruličku toaletního papíru, spláchnutý hadr, dětské ubrousky, tampóny nebo o umělohmotné sítko z dezinfekce, hodně záleží, kam až se spláchnutý předmět v záchodu dostal. Jednejte rychle! Nechcete mít přeci vyplavené fekálie všude po místnosti. Buď rozeberete celý záchod sami a zjistíte, kam až se předmět odplavil, nebo volejte havarijní službu. Instalatér s elektrickým čistícím perem v součinnosti s kamerovou sondou prověří ucpávku. Když je potřeba, přichází na řadu vysokotlaké čištění odpadů.
Ucpali jste záchod přírodní cestou? Použijte na proražení papírové ucpávky ruční tlakový čistič.
Jak vyčistit ucpaný záchod? Napusťte si kýbl a nasajte čistou vodu do tlakového přístroje. Vsuňte přístroj dovnitř záchodové mísy a rychlým vypuštěním vody vytvoříte požadovaný tlak vody na ucpávku. Postup opakujte, dokud se toaleta neuvolní a splašková voda volně neodteče.
5. Mechanické čištění odpadu čistící pružinou, známé jako instalaterské pero
Kupte nebo si půjčte protahovací pružinu na čištění odpadů, zde máte na výběr mezi ruční s kličkou nebo plně elektrickým čistícím perem. Ucpaný odpad zkuste sami prorazit pomocí různě silných spirál (7mm a více). Instalatérským perem dobře vyčistíte malé profily potrubí s ostrými koleny, můžete použít i různé koncovky. Zde hodně záleží, kolik ostrých kolen máte na cestě a jaký nominální průměr čistíte. Každé další koleno snižuje účinnost mechanického čištění.
Jak použít pero pro čištění odpadu? Připravte si opět kýbl nebo lavór a hadr. Vyšroubujte sifon co nejvíce to půjde, tak aby jste se dostali až k odpadnímu svodu ve zdi. Cílem je zprůchodnit cestu odpadu do kanalizace. Konec pera opatřený očkem natlačte do odpadního potrubí. Ostré očko se zavrtá do nečistoty a buď ji rozruší nebo se v ní zachytí. Otáčejte nejdříve jedním směrem za pomoci kliky na opačném konci a postupně pružinu zasouvejte a povytahujte. Otáčivými pohyby tlačte pružinu co nejvíce tam a zase zpět, až se odpad pročistí. Pozor! Po vytažení bude čistící pero po celé své délce obalená mastnotou a usazeninami. Následně vyzkoušejte odtok vody - při vypouštění vody se vytvoří viditelný vír.
Zatukované potrubí a usazený vodní kámen ručně neodstraníte ani nejlepším instalatérským perem. K vyčištění je nutný silný tlak vody.
6. Násady na zahradní hadici a wapku, známé jako Krtek
Na protažení silně ucpaného odpadu o menších průměrech jako je umyvadlo, vana, dřez, myčka, pisoár, odtok úklidového kanálku v technické místnosti použijte tlak vody ze zahradní hadice nebo speciální násadu na wapku. Speciální tenký Krtek (12mm) do úzkých prostor s tenkou flexibilní hadicí od Karcheru pracuje úžasně. Potrubí bez ostrého záhybu pročistí na 100%. Koupit můžete i silnějšího Krtka (průměr je 15-19mm) na čištění větších odpadů.
Jak použít tlakovou vodu na čištění odpadu? Odšroubujte sifon (pokud nemůžete odšroubovat sifon nebo k němu nemáte přístup, udělejte si redukci na menší průměr hadice) a konec hadice strčte co nejdále do odpadu. Proudem vody odplavte usazeniny. Pozor! Při čištění se často stává, že z kanalizace vyteče silně zapáchající odpadní voda nebo splašky. Mějte opět připraven kbelík, lavór nebo jinou velkou nádobu pod ústím do potrubí, voda musí z odpadu někudy odtéct. Postup opakujte, dokud není proražené odpadní potrubí.
Zkušenosti a profesionální nářadí řeší problémy se zanesenými odpady!
Zapomeňte na babské rady - chemie z reklam je jen lákadlo na vaše peněženky, dlouhodobě nic neřeší! Kamerová prohlídka tv kamerou je ideální pro zjištění aktuálního stavu potrubí, okamžitě odhalí různé nečistoty, naplaveniny a usazeniny a pomůže určit nejrychlejší a nejefektivnější způsob čištění zanesených odpadů.
Pokud jste vyzkoušeli rady z našeho návodu a přesto budete mít problém s kanalizací nebo odpady, obraťte se na nás, spolu najdeme řešení. Bude-li potřeba, přijedeme, poradíme a dohodneme termín opravy.
7. Strojní čištění domovních odpadů a profesionální vysokotlaké čištění kanalizace
Jestliže nebudete úspěšní ani s instalatérským perem ani s domácím tlakovým čištěním, podívejte se na naše služby s profesionální technikou v sekci strojní čištění odpadu. Čištění motorovým perem je nejúčinnější na čištění nejmenších profilů odpadů (od DN 40mm v koupelnách a kuchyních zarostlé obvykle mastnotou a vodním kamenem). Čištění tlakovou vodou je nejúčinnější na ucpané domovní stoupačky, odpady a kanalizaci (DN 50mm a více). Kvalitní vybavení a letité zkušenosti v oboru nám pomáhají najít řešení Vašich problémů.