Ztráta vody z topného systému - Praha Suchdol
Majiteli rodinného domu se po necelém měsíci od zprovoznění topného systému objevil mokrý flek na zdi. Rozvody topení byly kompletně v mědi - podlahové topení (nad potrubím je dubová deska, pod ním je cetris deska), jeden radiátor v předsíni a kombi žebřík v koupelně. Mokrá stěna byla v místě připojení radiátoru. Majitel se na nás obrátil s požadavkem na odbornou pomoc.
Zákazník chtěl nejprve problém vyřešit sám a to použitím technologie BCG. Topenář udělal při rekonstrukce zásadní chybu. Před zalitím teplovodního podlahového topení vrstvou anhydritu provedl tlakovou zkoušku vzduchem. Během testování těsnosti spojů a rozvodů topení tak neodhalil svůj omyl, kdy zapomněl pocínovat jeden ze spojů. Tato neodbornost měla fatální dopad na těsnost T spoje umístěného pod podlahou v blízkosti radiátoru. Voda vzlínala z podlahy tak dlouho, až se objevil flek. Majiteli jsme místo potvrdili detektorem na úniky.
Dle našeho zjištění byly veškeré měděné rozvody zaizolované šedou izolací pouze v jedné vrstvě. Ze zkušenosti doporučujeme provádět izolaci kolen a odboček - slícování izolačních návleků, po dlouhém úseku vedení dvojitou vrstvou, která umožňuje pohyb potrubí. Nikde totiž nesmí dojít ke styku trubky s anhydritem nebo betonem. V úvahu je nutné brát i délku a tvar odbočky a samotnou tepelnou roztažnost mědi, která se při uložení musí respektovat, ta určuje výslednou velikost tepelné dilatace odboček, přípojek a potrubí.