Jak řešit kanalizaci na zahradě
Řešení kanalizace v zahradním prostoru je většinou velmi složité. Není se čemu divit, pokud se totiž zahrada nachází mimo civilizaci a leží v kopcovitém terénu, neskutečně se zapotíte s celkovou realizací odpadů a dalších rozvodů. Naopak u zahrady, která je vedle domu v zástavbě, nebudete mít sebemenší potíže. Podívejme se tedy podrobněji na možnosti, které se nám v tomto ohledu nabízejí. Je jich poměrně hodně, nicméně ne každá je zrovna nejvýhodnější. My si poukážeme na klady i zápory konkrétních řešení. Díky tomu zjistíte, jak se věci mají, a dáte si velký pozor na veškeré aspekty.
Čistička odpadních vod
Nemodernějším řešením je bezesporu domovní ČOV. Ta je ekologická, kvalitní a dokáže se přizpůsobit všem prostorům. Jedinou nevýhodou je bohužel nepoměrně vysoká cena. Ta se pohybuje nad hranicí 20 000 korun, což je již vcelku hodně. Nepříjemné je u domovní čističky odpadních vod také fakt, že se o ni musíte starat. Je zapotřebí ji pravidelně čistit, a to mechanicky. Zapomenout nelze ani na enzymy, které je nezbytné do čističky dávat. Odpady tak ale budou naprosto v pořádku a zahrada se zbaví pohodlně veškerých svodů.
Na septik zapomeňte
Spousta lidí dnes vsází na septik. Ten je představován velkou nádobou podobnou jako velký bazén, která disponuje tříkomorovým systém. Nakonec jde ven ze septiku pouze voda, jež je do značné míry kontaminovaná. Pravda je ale taková, že může půdu velmi znehodnotit, a tak je vhodné se vyhnout tomuto nevhodnému řešení. Septiky jsou ostatně ze zákona zakázány, takže o tomto řešení ani neuvažujte.
Nepropustná nádoby, respektive žumpa
Nejčastějším řešením pro odlehlé zahrady jsou klasické žumpy. Jedná se o hermeticky uzavřené nádoby, které se postupem času plní. Jestliže nejezdíte na zahradu každý den, může se klidně žumpa plnit i několik měsíců či let a až poté se vyveze. Právě vývoz je na žumpě to nejdražší. Za jeden můžete dát klidně i přes 2 000 korun, což je už vcelku hodně.